Złota moneta – Australijski Kangur

Złota moneta – Australijski Kangur 2021 / 1 oz (uncja)
Kangur jest symbolem Australii od wieków. Reprezentuje on postęp narodu, a symbolikę zaczerpnięto z faktu, że kangur może iść tylko do przodu. Czerwonego kangura znajdziemy na godle australijskim i monetach kruszcowych, które zostały wypuszczone na rynek po raz pierwszy w 1993 roku. Monety te są unikalne w stosunku do innych monet bulionowych, ponieważ australijska mennica z Perth zmienia wzór monety każdego roku. Złoty Kangur jest wybieraną przez kolekcjonerów i inwestorów monetą na całym świecie ze względu na swoją symbolikę, wzornictwo i czystość.

Najważniejsze cechy:
Waga: 31.1 g
Próba: Au 999,9
Średnica / Grubość monety: 32,1 / 2,65 mm
Mennica: Perth Mint
Kraj pochodzenia: Australia
Australian Kangoo jest prawnym środkiem płatniczy o wartości nominalnej 100 dolarów australijskich
Dodatkowo na monecie wygrawerowane laserowo unikatowe zabezpieczenie.

Awers
Awers przedstawia wizerunek królowej Elżbiety II. Przyczyna sportretowania Jej Królewskiej Mości Królowej wynika z przynależności Australii do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Jako członek Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Australia uznaje królową Elżbietę II za swoją panującą konstytucyjną monarchinię. Powyżej wizerunku Królowej znajduje się tekst “ELIZABETH II” oraz “AUSTRALIA”. Poniżej wizerunku podane zostały wartość nominalna 100 dolarów oraz inicjały projektanta “IRB” – Ian Rank-Broadley.

Rewers
Rewers przedstawia najsłynniejsze zwierzę Australii, kangura, a powyżej niego znajduje się napis “AUSTRALIAN KANGAROO”. Poniżej kangura podano rok wybicia, masę i próbę. Po prawej stronie kangura widnieje litera “P”, oznaczająca Perth Mint.

Ze względu na częste wahania kursów metali szlachetnych, ceny uaktualniane i podawane są na bieżąco.

Leave a comment