Złota moneta – Filharmonik Wiedeński

Złota moneta – Filharmonik Wiedeński 2020 / 1 oz (uncja)
Filharmonia Wiedeńska, założona w 1842 roku, jest jedną z najsłynniejszych orkiestr na świecie. Filharmonia ma swoją siedzibę w Musikverein w Wiedniu, w Austrii a swoją karierę rozpoczynało w niej wielu najsłynniejszych światowych kompozytorów i interpretatorów. To właśnie z tego powodu stała się skarbem narodowym, który obecnie znajduje się na wydawanej corocznie przez austriacką mennicę monecie, która jest wydawana zarówno w srebrze, platynie, jak i złocie w różnych rozmiarach.

Najważniejsze cechy:
Waga: 31.1 g
Próba: Au 999,9
Średnica / Grubość monety: 37 / 2 mm
Mennica: Mennica Austriacka
Kraj pochodzenia: Austria
Posiada wartość nominalną 100 euro

Awers
Awers przedstawia organy w sali koncertowej Musikverein w Wiedniu. Musikverein jest siedzibą Orkiestry Filharmoników Wiedeńskich i ze względu na doskonałą akustykę jest uważana za jedną z najwspanialszych sal koncertowych świata. U góry znajduje się tekst “REPUBLIK ÖSTERREICH” (Republika Austrii), a u dołu podano masę, czystość, rok wybicia i wartość nominalną monety (100 euro)

Rewers
Rewers przedstawia różne instrumenty muzyczne, wśród nich bas smyczkowy, cztery wiolonczele, fagot, harfę i róg wiedeński. Powyżej instrumentów znajduje się napis “WIENER PHILHARMONIKER” (Filharmonicy Wiedeńscy)

Ze względu na częste wahania kursów metali szlachetnych, ceny uaktualniane i podawane są na bieżąco.

Leave a comment