Sploty łańcuszków – różne wzory – 40 nazw od A do Z

Sploty łańcuszków – różne wzory – 40 nazw od A do Z
 

1) splot Ankier
Nazwa pochodzi od angielskiego wyrazu "ankier"- kotwica. Wzorem dla tego splotu były łańcuchy, którymi mocowano kotwice na statkach. Łańcuszki typu ankier wykonane są z regularnych, najczęściej owalnych lub prostokątnych oczek, które łączone są pod kątem 90 stopni.

 

 

 

 

2) splot Belcher
Nazwa pochodzi od nazwiska Jima Belchera.

 

 

 

 

3) splot Bismarck
Nazwa pochodzi od nazwiska kanclerza Cesarstwa Niemieckiego Otto von Bismarcka. Łańcuszek wykonany jest z połączonych równolegle rzędów małych owalnych pierścieni wzajemnie połączonych. Nie wiadomo czy sam kanclerz był pomysłodawcą wzoru, wiadomo za to, że nosił właśnie ten splot.

 

 

 

 

4) splot Cardano
Nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego matematyka, Girolama Cardana, który jest wynalazcą Przegubu Cardana – przegubu krzyżakowego stosowanego do przeniesienia napędu ze skrzyni biegów na koło.

 

 

 

 

5) splot Cord – Kordel
Inne nazwy tego splotu to: Kord Wenecki, Corda, Kordel Korda. Splot corda to oczka połączone na wzór sznura. Nazwa pochodzi od łańcuchów a wcześniej sznurów, na których uwcześni rycerze nosili przypięte u pasa miecze.

 

 

 

 

6) splot Coreana

 

 

 

 

7) splot Figaro
Nazwa pochodzi od imienia głównego bohatera opery "Wesele Figara" (Le Nozze di Figaro), w której to postać Figaro nosiła właśnie ten rodzaj łańcuszka. Figaro jest popularnym wzorem, który zawiera dwa lub trzy małe oczka na przemian z jednym wydłużonym oczkiem owalnym.

 

 

 

 

8) splot Garibaldi
Podwójne oczka przeplatają się wzajemnie.

 

 

 

 

9) splot Gucci – Marynistyczny
Splot gucci jest również nazywany marynistyczny. Ogniwa są podwójne i zachodzą na siebie. Łańcuszek z drobnych ogniw preferują panie. Natomiast okazałe pełne ogniwa wybierają panowie.

 

 

 

 

10) splot Herringbone – Rybie ości, Jodełka
Nazwa pochodzi od angielskiego słowa Herringbone: ość śledzia, jodełkowy, wzór w jodełkę najczęściej ogniwa układających się w literę "V" lub "S"

 

 

 

 

11) splot Kłos – Spiga
Nazwa pochodzi od podobieństwa do kłosa zboża. Spiga – z języka włoskiego oznacza kłos. Splot składa się z ogniw w kształcie kłosa zboża. Ogniwa są ułożone naprzemiennie.

 

 

 

 

12) splot Kostka – Wenecjana
Można powiedzieć, że jest to odmiana splotu ankier. Powstaje z kwadratowych ogniwek, (oczka są kwadratowe i regularnie łączą się ze sobą), które kształtem przypominają kostki stąd też jego nazwa

 

 

 

 

13) splot Królewski – Bizantyjski
To jeden z bardziej okazałych splotów. Zbudowany jest z wielu ogniw przeplatanych ze sobą, przez co jest masywny i bardzo widoczny.

 

 

 

 

14) splot Książę Walii (angielska nazwa: Prince Of Wales)
Nazwa pochodzi od Edwarda z Caernarvonu, który w 1301 uzyskał tytuł księcia Walii, jako pierwszy angielski książę – Edwarda II Łańcuszek wykonany przez skręcenie kolejnych ogniw połączonych ze sobą.

 

 

 

 

15) splot Kulkowy – Bulion, Kulki
Łańcuszek o splocie kulkowego składa się z niewielkich kuleczek połączonych przęsłami. Splot kulkowy najczęściej występuje w połączeniu z blaszką np. nieśmiertelnikiem, który w wojsku stosowany jest do identyfikacji żołnierzy.

 

 

 

 

16) splot Linka – Żmijka, Żyłka, Snake
Nazwa pochodzi od podobieństwa do liny. Występuje w różnych odmianach. Najczęściej spotykane splot to okrągły, ale występuje również, jako kwadratowy oraz ośmiokątny. Splot łańcuszka typu linka nazywany bywa również żmijką lub żyłką.

 

 

 

 

17) splot Lisi Ogon
Potocznie nazywany jest lisim ogonem, ponieważ przypomina lisią kitę. Łańcuszek składa się z 3 lub więcej pasm przeplatanych ze sobą w formie warkocza. Może być pleciony pojedynczo lub podwójnie lub w dowolnie inny sposób. Wykonanie łańcuszka przypomina łuski węża. Splot nazywany również, jako wąż czy ogon węża.

 

 

 

 

18) splot Mona Lisa – Nonna
Bardzo efektowny splot – małe oczka przeplatają się z większymi naprzemiennie, dodatkowo mniejsze oczka są ułożone w większych.

 

 

 

 

19) splot Pancerka
Nazwa pochodzi od bardzo dużej wytrzymałości połączonych ogniw. Pancerka jest popularnym wzorem, który składa się z przeplatanych ogniw 1×1 Bardziej masywne pancerki noszone są często przez mężczyzn, ale ich lżejsze, bardziej delikatne wersje kupują również kobiety.

 

 

 

 

20) splot Podwójna Pancerka (szlifowany)

 

 

 

 

21) splot Popcorn
Nazwa pochodzi od wyglądu – uprażone ziarna kukurydzy. Splot polegający na gęsto ułożonych obok siebie kulkach i przeplatanych pomiędzy sobą, daje to właśnie efekt popcornu.

 

 

 

 

22) splot Rolo (Ankier z okrągłymi ogniwami)
Splot rolo to regularne okręgi połączone ze sobą. Oczka mogą być pełne, grubsze lub cienkie bardziej delikatne

 

 

 

 

23) splot Rombo

 

 

 

 

24) splot Singapur – Twisted crub
Inną spotykaną nazwą jest twisted crub, czyli z języka angielskiego skręcona pancerka. Cechą charakterystyczną tego łańcuszka jest przestrzenny splot, wyglądający jakby łańcuszek uległ skręceniu, dlatego może kojarzyć się z łańcuchem DNA.

 

 

 

 

25) splot Taśma
Taśma to płaski splot polegający na gęstym ułożeniu ogniw. Ogniwa są zawsze płaskie, przez co łańcuszek jest lejący i przylega do ciała. 

 

Długość łańcuszka.
Podczas wyboru łańcuszka powinniśmy wziąć pod uwagę również jego długość. Najkrótsze łańcuszki mają około 35 cm, najdłuższe 85 cm, a nawet więcej. Najbardziej popularna długości łańcuszka to 45 – 50 cm.
Poniże 45 cm – uważa się łańcuszki krótkie.
Powyżej 55 cm – uważa się łańcuszki długie.


 

Leave a comment