Złota moneta – Krugerrand

Złota moneta – Krugerrand 2020 / 1 oz (uncja)
Moneta Krugerrand została po raz pierwszy wydana w 1967 roku przez rafinerię Rand wraz z Mennicą Południowoafrykańską. Od tego czasu stała się ona międzynarodowym bestsellerem wśród kolekcjonerów i inwestorów. Nazwa monety pochodzi od lokalnej waluty RPA i byłego prezydenta RPA Paula Krugera (1983-1900). Wzór monet Krugerrand nie zmienił się wiele na przestrzeni lat.
Nowa moneta Krugerrand Gold zawiera 1 uncję czystego złota wybitą w próbie 916/1000, czyli jest monetą 22-karatową. Dzięki domieszce miedzie na poziomie 8,33%, Krugerrand przybiera czerwony odcień.

Najważniejsze cechy:
Waga czystego złota próby 999,9 w monecie: 1oz (31,084 g)
Waga monety: 33,93 g
Próba: Au 916
Średnica / Grubość monety: 32,61 / 2,8 mm
Mennica: South African Mint
Kraj pochodzenia: Południowa Afryka
Moneta jest prawny środek płatniczy.
Krugerrand nie ma podanego nominału. W ten sposób zamierzano wyrazić wartość monet przez powiązanie podanej na rewersie zawartości kruszcu z panującą, rynkową ceną złota.

Awers
Awers przedstawia dawnego prezydenta Republiki Południowej Afryki, Paula Krugera. Jego wizerunek jest otoczony tekstem „Sud – Afrika” i „South Africa”, nazwami kraju w jego dwóch ojczystych językach: afrikaans i angielskim.

Rewers
Na rewersie umieszczono galopującą na trawie antylopę spring bok (antylopa skoczek). Powyżej zwierzęcia umieszczono napis „KRUGERRAND”. U dołu znajduje się tekst „FYNGOUD”, co oznacza „czyste złoto”, oraz informację o masie monety. Na środku rewersu wybito rok emisji, przy czym dwie pierwsze cyfry są widoczne po lewej stronie springboka a dwie ostatnie po prawej stronie.

Ze względu na częste wahania kursów metali szlachetnych, ceny uaktualniane i podawane są na bieżąco.

Leave a comment